خانه / آموزش / آنتی ویروس برای اندروید، آری یا خیر؟!

آنتی ویروس برای اندروید، آری یا خیر؟!

درست مثل انسانها، اسمارت فون ها نیز بیمار میشوند! در این پست اهمیت حفاظت آنتی ویروس ها و اینکه بطور کلی آنتی ویروس ها چه هستند و چه کاری انجام می دهند و آیا نیاز به نصب آن بر روی اسمارت خود دارید یا نه را با هم بررسی می کنیم.

ویروس ها چه هستند؟

ویروس ها برنامه های مخربی هستند که چندین دهه است با آلوده کردن کامپیوترهای ما بر روی آنها اثرات متفاوتی می گذارند. با گسترش پلتفرم اندروید و استقبال از آن طبیعتا تهدیدات نیز برای این سیستم عامل زیاد شد بطوری که در گزارش جدیدی از سوی چیتا موبایل «Cheetah Mobile» تعداد کاربران آلوده به نرم افزارهای مخرب از تاریخ ۲۶ اردیبهشت تا ۲۵ خرداد(۱۶می تا ۱۵ ژوئن)، از ۱۱۰۰۰ کاربر به ۱۷۰۰۰ کاربر افزایش داشته است. ترسناک است!

malware

ویروس ها از کجا می آیند؟

مارکت های اندروید (پلی استور، و نمونه های ایرانی مانند بازار)  و سایت ها دانلود برنامه ها بدلیل همگانی بودن و دردسترس بودن، هدف این نوع برنامه های مخرب و گاهاً ابزار کلاهبرداری هستند. چرا که کاربران بطور معمول برنامه های مورد نیاز خود را از طریق این مارکت ها بصورت مستقیم دریافت می کنند.

خطر ویروس ها چیست؟

ویروس ها بسته به نوع ویروس و هدف از طراحی آن خطرات و تهدیدات متفاوتی به همراه دارند. در بعضی موارد وظیفه این برنامه ها نمایش تبلیغات ها مختلف است و درموردی دیگر میتواند با تقلید از سایت های مورد استفاده شما سعی در بدست آوردن اطلاعات کارت های اعتباری شما داشته باشد. مهمترین تهدیدات از جانب مارکت هایی همچون پلی استور است ، بدلیل اینکه کاربران به عنوان یک مرجع معتبر از آن استفاده می کنند.

چگونه از سلامت یا آلوده بودن گوشی خود اطلاع یابیم؟

واقعیت این است که در اکثر موارد حتی قادر به تشخیص اینکه آیا گوشی ما آلوده شده است یا نه نیستیم و یا توانایی شناسایی برنامه های مخرب را هنگام دریافت نداریم. چاره چیست؟

برنامه های آنتی ویروس ابزار شناسایی تهدیدات علیه دستگاه شما است. صدها اپلیکیشن آنتی ویروس وجود دارد و انتخاب اینکه کدام آنتی ویروس بهتر است کار دشواریست، برای این موضوع می توانید به سایت AV-Test مراجعه کنید. AV-Test یک موسسه مستقل امنیتی است که با تهیه یک جدول هرچندماه بهترین برنامه های آنتی ویروس را برای اندروید معرفی می کند.

این آنتی ویروس ها مشابه آنتی ویروس های PC هستند و می توانید با استفاده به جستجو و بررسی دستگاه خود بپردازید، برخلاف آنتی ویرس های PC ، ویروسها و برنامه های مخرب شناسایی شده طور خودکار حذف نمیشوند بلکه باید بصورت دستی حذف گردند.

آنتی ویروس آری یا خیر؟

با توجه به افزایش روز افزون ابزارهای مخرب احساس احتیاج برای مراقب و بررسی سلامت دستگاه اندرویدی به شدت احساس میشود چرا که نباید فراموش کرد که تبدیل شدن پلتفرمی با ۱ میلیارد کاربر به یک هدف اجتناب ناپذیر است. آیا میتوان با استفاده هشیارانه از اسمارت فون خود در مقابل برنامه های مخرب محافظت کرد؟ در اکثر موارد پاسخ مثبت است، ولی آیا این به این معنی است که نیازی به آنتی ویروس نداریم؟ درصورتی که شما با هشیاری کامل برنامه های معتبر و از منابع شناخته شده دریافت کنید فقط بخشی از خطر را رفع کرده اید، همانطور قبلا مطرح شد در بعضی موارد که قدرت شناسایی برنامه های مخرب را نداشته باشیم کاری از دستمان ساخته نیست. حتی اگر مایل به وجود برنامه های امنیتی بصورت دائمی بروی اسمارت فون خود نیستید می توانید بصورت دوره ای آنرا نصب و پس از اسکن آنرا حذف کنید!

آیا شما از آنتی ویروس یا برنامه های امنیتی استفاده میکنید؟ برنامه محبوب شما چیست؟

درباره میلاد

کارشناس حسابداری، خرداد69 - علاقه مند به تکنولوژی، فیلم، موزیک، هر از گاهی نوشتن! - کمپانی های مورد علاقم: مایکروسافت، اپل، الجی - درصورت داشتن سوال یا هر کار دیگه ای میتونید از شبکه های زیر بامن در ارتباط باشید...

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.فیلدهای ستاره دار ضروری هستند *

*